Testowanie aplikacji - testerzy aplikacji

Postaw na doświadczonych testerów oprogramowania : Profesjonalne testowanie aplikacji

Zajmujemy się profesjonalnym testowaniem oprogramowania komputerowego. Każdemu klientowi przydzielona zostanie grupa kompetentnym testerów oprogramowania, którzy pracują nad projektem jednocześnie. Testujemy metodą czarnej skrzynki, ale na życzenie jesteśmy też w stanie dokonać audytu kodu. Metoda w której się specjalizujemy polega na skutecznym testowaniu oprogramowania bez konieczności dostępu do kodu źródłowego, ale w skład grupy testującej zawsze wchodzi programista, który najbardziej proste i typowe błędy może na bieżąco korygować lub sugerować optymalne usprawnienia techniczne, to też dostęp do kodu jest wskazany. Testerzy badają aplikację na podstawie dostarczonej specyfikacji docelowej oprogramowania.

Testowanie oprogramowania - przebieg pracy

Nasi testerzy rozpoczynają pracę od analizy technicznej i funkcjonalnej testowanego oprogramowania. Kolejnym elementem jest rejestrowanie wszystkich możliwych kombinacji błędów, na które może natrafić użytkownik aplikacji. Każdy element należy dokładnie sprawdzić i sporządzić szczegółowy raport programistyczny, w celu wyeliminowania ewentualnych usterek. Na tym etapie testerzy notują również uwagi dotyczące poprawy funkcjonalności i nawigacji oprogramowania. Uwagi przekazywane są do analizy zleceniodawcy testowania jako gratis.

Po zakończeniu etapu poprawek programistycznych oprogramowanie ponownie trafia do testerów, którzy ponawiają proces analizy. Dla spotęgowania efektu testowania aplikacji, w końcowym etapie audytu oprogramowania testerzy wymieniają się znalezionymi błędami i dokładnie sprawdzają elementy problematyczne. Konsultacje wewnątrz grupy testerów pomagają czasem wyłonić dotąd nie odkryte problemy.

Cechy dobrego testera oprogramowania


Aby stać się dobrym tester oprogramowania kandydat musi posiadać pewne, specyficzne umiejętności.

Dobry tester oprogramowania powinien mieć umiejętności analityczne. Takie umiejętności pomogą podzielić kompleksowy system na mniejsze jednostki, aby lepiej zrozumieć i przeprowadzić odpowiednie testy oraz audyt projektu.

Dobry tester oprogramowania musi posiadać również umiejętności techniczne. Podstawa to m.in. wysoki poziom znajomości różnego rodzaju oprogramowania przeznaczego i dla firm i dla odbiorców indywidualnych oraz bogate doświadczenie w pracy na takich narzędziach. Umiejętności te można uzyskać poprzez odpowiednie wieloletnie praktyki w pracy na takich narzędziach a także (w przypadku testerów-programistów) przy ich tworzeniu. Nasi programiści dostają rotacyjnie funkcje kierownika projektu po to by sprawdzać pracę innych programistów i w ten sposób uczyć się typowych błędów przez nich popełnianych. Dopiero taka perspektywa daje możliwość sprawnego wychwytywania błędów oraz wyczuwania w którym miejscu programista "da ciała". Dodatkowym atutem są umiejętności programowania. Nie sa one koniecznością ale każdy z naszych testerów albo jest programistą albo współpracował z programistami przy bierzącym testowaniu aplikacji albo prowadzeniu własnych projektów.

Tester oprogramowania musi posiadać umiejętności raportowania i tworzenia notatek. Analizy, raporty błędów czy podsumowania badań tworzone przez testera oprogramowania powinny być łatwe do odczytania i zrozumienia nie tylko dla programistów. Tester musi efektywnie zarządzać pracą oraz czasem. Dlatego niezbędne są tutaj umiejętności organizacji i optymalizacji swoich działań. Tester mimo, że zazwyczaj nie pracuje sam nad projektem musi być samodzielny w zakresie pracy nad własnymi projektami. Nasi testerzy pracują zawsze samodzielnie ale ich praca jest porównywana a za znalezienie większej liczby błędów w stosunku do innych testerów na tym samym projekcie są przyznawane punkty które przekładają się później na premie, co jest dodatkową motywacją. Bardzo ważnym i niedocenianym aspektem pracy testera powinna być jednak pasja. Pasja do oprogramowania pobudza kreatywne myślenie i zaangażowanie do odkrywania nowych aspektów tego zajęcia. Testowanie jest jednak pracą żmudną i wymagającą dużej motywacji. Jeżeli ktoś pracuje przy testach z przymusu by tylko przeklikać wszystko i fajrant, nie potrafiąc utrzymać koncentracji i odpowiedniego poziomu kreatywnego myślenia przez dłuższy czas nie sprawdzi się jako tester. Tylko ktoś kto potrafi bawić się tym "co ten gamoń programista..." i pobudzać przez wiele godzin swoją wyobraźnię na temat rzeczonego "gamonia" i "dokopania mu" jest w stanie być skutecznym testerem oprogramowania.

Testowanie oprogramowania : Studium przypadku


Już wkrótce napiszemy coś nt temat :)
 
© by MatysArt.Pl 2008 4467454 unikalnych odwiedzin  od dnia 28.05.2008